Prvi reket sveta je stigao i do šeste pobede iz isto toliko mečeva protiv Nemca, a za tako nešto i plasman u osminu finala mu je u Tokiju bilo potrebno sat vremena i 15 minuta.

Novak će u trećem kolu igrati protiv Španca Alehandra Davidoviča Fokina, koji je bio bolji od Džona Milmana (2:1).

Detalj sa meča, Novak Đoković - Jan Lenard Štruf
Detalj sa meča, Novak Đoković – Jan Lenard Štruf

Tokom prvog seta vodila se velika borba između Đokovića i Štrufa, a oba tenisera su sjajno servirala i nisu ostavljala mnogo prostora rivalu da eventualno zapreti i dođe do brejka. Prvu i jedinu priliku za brejk, sve do same završnice, imao je Nemac, u trećem gemu. To je ujedno i bio najduži gem u setu, Štruf je imao brejk loptu, koju nije uspeo da iskoristi. Nakon toga je Novak ubacio čak 11 asova, ali nije imao nijednu šansu za oduzimanje servisa, sve do desetog gema. U odlučujućem gemu prvog seta, Đoković je sa nulom došao do brejka, te tri set lopte i iskoristio prvu i psihološki slomio Štrufa, koji je pokazao da se ne snalazi najbolje pod pritiskom.

Nakon poslednja dva gema prvog seta, koja su pripala Novaku, srpski tensier je dobru igru pretočio u drugi, u kom osvaja prva dva, te dolazi do ranog brejka. Međutim, kada je delovalo da će Đoković rutinski odraditi posao, Štruf je pokazao da se neće lako predati, u trećem gemu je imao jednu šansu da oduzme servis i iskoristio je, te ekspresno vratio brejk. Ali, ni Nemac nije uspeo da potvrdi brejk, jer mu je u narednom Novak ponovo oduzeo servis i stigao do 3:1 u drugom setu. Do kraja su obojica čuvala servis, što je odgovaralo Đokoviću, koji je u osmom gemu bio blizu brejka, a kako do njega nije došao, u devetom je 14. asom na meču došao do pobede.