Fudbaleri Hrvatske pobedili su Škotsku sa 3:1 u trećem kolu grupe D i plasirali se u osminu finala Evropskog prvenstva.

Euro 2020 se završava za ekipu Škotske, dok su hrvatski igrači bili bolji pre svega zahvaljujući jednoj bravuri Luke Modrića.

U drugom poluvremenu kada su Gvardiol i Perišić promašivali stopostotne šanse, Modrić je u stilu Kvarežme zakucao loptu u mrežu spoljnom i dokazao je klasu.

Sprečio je time da se promašaji, po nepisanom fudbalskom pravilu, osvete Hrvatima, posle čega je Ivan Perišić samo overio prolaz dalje.

Škoti su izašli spuštenog garda i u prvih desetak minuta su ozbiljno pritiskali Hrvate.

Livakoviću nije bilo nimalo prijatno dok je morao da strepi od Čea Adamsa, Džona MekGina i njihovih pokušaja i udaraca.

Adams se u petom minutu našao sam pred golom u zicer šansi posle centaršuta MekGina, ali je ostao za koji centimetar kratak pa je Livaković ostao netaknute mreže.

Adams je sa dvadesetak metara šutirao u desetom minutu i gol je samo visio u vazduhu. Međutim, baš tada se Hrvatska oslobodila pritiska.

Počela je da igra malo bolje i tečnije, što je rezultiralo pogotkom u 17. minutu. Juranović je centrirao pred peterac, tamo je Perišić glavom spustio loptu Vlašiću, a ovaj je u padu šutirao za 1:0.

Hrvati su tim iznenadnim golom stvorili muk na Hempednu, među 12.000 navijača, ali su izazvali delirijum među svojim pristalicama.

Pet minuta posle Vlašića, Modrić je mogao da duplira prednost da Maršal nije vrhom prstiju kačio loptu koja je lelujala ka njegovom golu.

Hrvati su tada potpuno preuzeli konce igre i držali ih u svojim rukama, pa je otud iznenadio i gol Škota.

Do njega je dovela loša reakcija Domagoja Vide, ali i odličan šut Kaluma MekGregora sa 16 metara. Igrao se 42. minut kada je Vidi stigla lopta u šesnaestercu.

Probao je da je ispuca, prosledio ju je škotskom igraču koji je prišao korak, dva i pucao iz sredine – nisko i precizno u desni ugao gola Livakovića za 1:1, koliko je ostalo na poluvremenu.

Drugo poluvreme počelo je odličnim ubacivanjem Joška Gvardiola kroz sredinu. Dobio je idealan pas, izašao sam ispred Maršala i onda izgubio korak i samo zakačio loptu umesto da je šutne.

Maršal je video kako se odvija napad Hrvatske, istrčao je napred i odbranio je Gvardiolu i sudario se sa njim.

Gotovo identična situacija desila se i nekoliko minuta kasnije kada je Ivan Perišić dobio pas od Modrića iz pozdaine, bio u sličnoj poziciji, bolje je šutirao i Maršal je opet bio siguran.

Luka Modrić, Fudbalska reprezentacija Hrvatske

Međutim, ostao je nemoćan u 62. minutu kada je lopta stigla na rub kaznenog prostora do Modrića koji je opalio desnom spoljnom i zakucao loptu u mrežu za 2:1.

Od tog trenutka Škotima su bila potrebna dva gola i izvršili su nekoliko izmena, dok se Hrvatima povredio Gvardiol.

Hrvati su u 77. minutu potvrdili zašto su pre tri godine bili u završnici Svetskog prvenstva. Modrić je centrirao iz kornera, Perišić je sa prve stative pogodio mrežu od stative za 3:1.

Posle toga su Škoti imali jednu šansu iz akcije u kojoj je Adams šutirao, a Livaković odbranio, ali su „vatreni“ bez mnogo muka sačuvali prednost.

Autor: Redakcija MZR